Zakladanie spoločnosti a jej postup
Postup založenia firmy môžeme zaradiť do niekoľkých kategórii. Ide o názov firmy, výber sídla firmy, voľba predmetov podnikania, vypracovanie potrebných dokumentov, podpisový vzor, postup na získanie oprávnenia, základné imania, vyžiadanie súhlasu správcu dane, zápis do obchodného registra, registráciu na daňovom úrade, overenie u notára a vytvorenie elektronického podpisu. Ide o veľa povinností? Pozrime sa na ne postupne.
Výber obchodného mena a sídla
Pri premýšľaní nad názvom Vašej novej firmy je nutné mať na pamäti nasledujúce faktory: daný názov firmy už nesmie existovať. Vždy si skontrolujte v obchodnom registri slovenskej republiky, je vhodné pokiaľ je .SK doména s Vašim názvom novej firmy voľná. Názov firmy nesmie byť registrovaná ochranná známka a nemal by byť zameniteľný už s nejakým iným. Sídlo spoločnosti s ručením obmedzeným môže byť dom, byt, či nebytový priestor. Ku zriadeniu sídla spoločnosti treba mať súhlas vlastníkov nehnuteľnosti. Znamená to, že danú nehnuteľnosť nemusíte vlastniť, ale potrebujete súhlas od vlastníka. Častokrát sa sídlo firmy rieši cez službu registračné sídlo firmy. Je to služba, ktorú poskytujú firmy živiace sa poskytovaním sídla firmy pre spoločnosti s ručením obmedzeným.
Voľba predmetov podnikania
Výber činností, ktoré si zvolíte k Vašej novo zakladajúcej firme sa delia na: voľné živnosti - nie je potrebná odborná spôsobilosť, viazané živnosti - potrebná odborná spôsobilosť, remeselné živnosti - potrebná odborná spôsobilosť vyučená v odbore. Ak je medzi vybratými predmetmi podnikania viazaná alebo remeselná živnosť, je potrebný súhlas zodpovedného zástupcu s ustanovením do funkcie zodpovedného zástupcu. Podnikateľa oprávňuje na vykonávanie podnikateľskej činnosti doklad živnostenského oprávnenia. Preto konateľ zakladajúcej s.r.o. žiada o vydanie živnostenského oprávnenia na jednotlivé predmety činnosti spoločnosti s ručením obmedzeným. Živnostenské oprávnenie sa vystavuje na obvodnom úrade na odbore živnostenského podnikania, skrátene živnostenský úrad.
Základné imanie spoločnosti (vklady všetkých spoločníkov spolu) musí byť minimálne 5.000,- Eur. Je potrebné určiť správcu vkladu, ktorým je obvykle jeden zo spoločníkov zakladajúcej s.r.o. Tiež aj výšku vkladov každého spoločníka. Vklad spoločníka je väčšinou peňažný, ale môže ísť aj o nepeňažný vklad spoločníka do zakladajúcej s.r.o. V prípade jediného spoločníka musí byť základné imanie splatené v plnej výške. Spoločnosť s ručením obmedzeným nemôže založiť osoba, ktorá má daňový nedoplatok. Na zápis spoločnosti s.r.o. do obchodného registra slúži formulár na zápis firmy do ORSR. Novozaložená spoločnosť zapísaná do obchodného registra sa musí do 30 dní zaregistrovať na daňovom úrade. Následne má daňový úrad 30 dní na to, aby vydal spoločnosti s.r.o. osvedčenie o registrácií a pridelil desaťmiestne daňové identifikačné číslo, skrátene DIČ. Overovanie podpisov u notára alebo na matrike?
Mnohí ľudia nevedia, že na matrike je tiež možné overiť podpisy, alebo vyhotoviť overenú fotokópiu. Tieto úkony sú lacnejšie ako u notára. Najme pri zakladaní firmy, kde je potrebné overiť viacero podpisov a vyhotoviť overené fotokópie sa rozdiel v konečnej cene znásobí a človek môže ušetriť „obed v reštaurácií“. V prípade, že máte zaručený elektronický podpis, môžete pri zakladaní firmy ušetriť. Ďalšie ušetrenie je v prípade žiadosti o živnostenské oprávnenia. Tu sa u papierovej formy žiadosti platí za každú voľnú živnosť kolok v hodnote 5 Eur. V prípade elektronického zaslania žiadosti je to zadarmo. Pri väčšom počte žiadostí ušetríte nemalé peniaze.
V prípade, že sa vám postup zdá príliš komplikovaný a drahý, nechajte všetky povinnosti na profesionálov. Budeme radi, keď nás budete kontaktovať.