Kedy máte povinnosť viesť podvojné účtovníctvo
Jednoduché a podvojné účtovníctvo je sústavou informácií, prostredníctvom ktorej je vyhodnocovaná podnikateľská činnosť daného subjektu. Informuje o jeho aktuálnej finančnej situácií a stave majetku, ako aj nákladoch a výnosoch, príjmoch a výdavkoch. Aj keď na prvý pohľad môže jednoduché, resp. podvojné účtovníctvo pôsobiť ako zmes čísel, vedzte, že ide o vynikajúci prehľad realizovaných finančných aktivít.
Jednoduché a podvojné účtovníctvo a ich informácie
Účtovníctvo obsahuje komplexný systém pravidiel a metód, slúžiacich na zdokumentovanie a hodnotenie ekonomickej činnosti. Musí byť vedené správne (podľa povinnosti stanovených zákonom), úplne (zaúčtovanie všetkých prípadov v účtovnom období) a preukázateľne (každý účtovný zápis musí byť podložený dokladmi). V slovenských podmienkach sa rozlišujú dve sústavy účtovníctva – jednoduché a podvojné účtovníctvo. Oba sú cenným zdrojom informácií pre efektívne rozhodovanie a riadenie. Ich vedenie upravuje Obchodný zákonník a Zákon o účtovníctve. Jednoduché účtovníctvo zahŕňa evidenciu príjmov a výdavkov a vyžaduje si vedenie peňažného denníka a knihy pohľadávok. Je povinné pre SZČO, občianske združenia, slobodné povolania (tlmočníci, znalci a i.), pozemkové spoločenstvá či cirkvi (ak nepodnikajú). Finálnu účtovú závierku tvorí Výkaz o majetku a záväzkoch a aj Výkaz o príjmoch a výdavkoch.
Podvojné účtovníctvo a jeho vedenie
Podvojné účtovníctvo predstavuje detailnejšiu evidenciu, a teda je potrebná vyššia náročnosť (administratívna i vedomostná) na jeho vedenie. Podvojné účtovníctvo je účtované v systéme podvojných zápisov, teda každý účtovný prípad je zapísaný minimálne na dvoch účtoch – raz na strane Má dať a raz na strane Dal. Podvojné účtovníctvo je povinné v prípade podnikateľských subjektov, zapísaných v Obchodnom registri – spoločnosti s ručením obmedzeným, družstvá i verejné obchodné, akciové a komanditné spoločnosti. Účtovná závierka je tvorená súvahou a Výkazom ziskov a strát. Podvojné účtovníctvo sa nezaobíde bez rámcovej účtovnej osnovy. Pri jeho vedení je nevyhnutné použitie účtovného denníka a hlavnej knihy, ktorá systematicky zachytáva všetky účtovné operácie. Pre zaujímavosť – podvojné účtovníctvo pochádza z Benátok, kde obchodníci zaznamenávali pohyb majetku, ale aj úbytok a nárast kapitálu. Podvojné účtovníctvo je považované za dielo mnícha Luca Pacioliho.
Ak si netrúfate na vedenie jednoduchého či podvojného účtovníctva, spoľahnite sa na profesionálov z ERIN Consulting. Zastrešujeme komplexné služby v oblasti financií a ekonomického poradenstva. Postaráme sa aj o vyhotovenie daňových priznaní, spracovanie DPH či miezd vašich zamestnancov.