Plynofikácia – zapojenie, bezpečnosť, zaujímavosti
Pripojenie nehnuteľnosti do plynovej siete sa nazýva plynofikácia. Fyzické či právnické osoby, ktoré sa pripájajú do plynovej distribučnej siete, musia mať s jej prevádzkovateľom uzatvorenú zmluvu o pripojení. Zvyčajne jej predchádza vyplnenie žiadosti o pripojenie do distribučnej siete. Výhodou je online možnosť podania žiadosti, bez potreby osobnej návštevy prevádzky.
Ako zvýšiť bezpečnosť plynofikácie
Plynofikácia sa týka každej nehnuteľnosti, ktorej majiteľ chce užívať zemný plyn. A to bez ohľadu na to, či ide o novostavbu alebo rekonštruovaný objekt. Plynofikácia si žiada profesionálnu firmu, ktorá zabezpečí potrebné plynové prípojky, ako aj vonkajšie a vnútorné rozvody plynu. Ideálne je, ak daná firma zastreší aj zapájanie plynových spotrebičov či armatúr. Plynofikácia je efektívnym riešením, avšak je potrebné dbať na správnu montáž. Netreba zabúdať ani na vhodnú údržbu. Nevyhnutnosťou sú pravidelné kontroly plynových zariadení, obzvlášť revízie plynových kotlov a komínov. Na škodu zaiste nie je ani občasná kontrola plynového sporáka. Mnohí nedajú dopustiť na alarmové zariadenie, ktoré včas rozpozná únik plynu (funguje na podobnom princípe ako protipožiarny alarm). Plynofikácia má vždy prebiehať pod dohľadom odbornej firmy s príslušnou certifikáciou. Nikdy nemontujte plynové zariadenia svojpomocne.
Plynofikácia na Slovensku
Ako už bolo vyššie zdôraznené, plynofikácia si žiada odbornú firmu, ktorá zaistí bezpečnú a spoľahlivú distribúciu zemného plynu do vašej domácnosti či firmy. Vedeli ste, že v súčasnosti meria plynárenská distribučná sieť zemného plynu na území Slovenska viac ako 33 000 km? A neustále rastie v dôsledku rozvoja výstavby obytných lokalít a ich pripájania do plynovej distribučnej siete. Na záver zaujímavosť – plynofikácia ako taká sa na Slovensku datuje do roku 1856, kedy bratislavské ulice začalo osvetľovať takmer dvesto plynových lámp. Pritom Bratislava bola len desiatym mestom v rámci vtedajšej Ameriky a Európy, v ktorom boli takéto lampy uvedené do prevádzky. Po Bratislave, v ktorej vznikla aj prvá slovenská plynáreň, sa plynofikácia rozšírila do Košíc, Banskej Štiavnice, Nitry, Trnavy a Komárna. Neskôr éru svietiplynu vystriedala éra prírodného zemného plynu získavaného z ložísk, najmä metánových a zmesi propánu, vyšších uhľovodíkov a butánu. Dnes je plynofikácia samozrejmosťou modernej krajiny.
Expertov na plynofikáciu a kompletnú výmenu rozvodov kanalizácie, stúpačiek, vzduchotechniky a pitnej vody zabezpečí firma The best – home s. r. o. Poskytujeme aj profesionálne poradenstvo. V prípade otázok či záujmu o naše služby nás neváhajte kontaktovať. Tešíme sa na spoluprácu.