Krematórium a jeho činnosti
Krematórium je zariadenie, ktoré vykonáva spaľovanie mŕtvol, teda spaľovanie pred pohrebom. Napriek náklonnosti Slovákov k tradičným pohrebom sa kremácia stáva čoraz populárnejšou. Má to rôzne dôvody, vrátane ekonomických. Náklady na urnu a jej uloženie do hrobu alebo katakomb sú oveľa lacnejšie ako kúpa tradičnej rakvy a umiestnenie náhrobného kameňa. Ak zvažujete túto možnosť, vedzte, že príprava tela zosnulého je trochu iná, ako pri štandardnom pohrebe.
Krematórium a príprava zosnulých
Mnoho ľudí si plne neuvedomuje, ako krematórium telo spopolňuje. Telo zosnulého je spálené v špeciálne navrhnutej kremačnej peci, ktorá sa zohreje na teplotu 800-1200 °C. Telo však nemá priamy kontakt s ohňom. K spáleniu dochádza kontaktom s horúcim vzduchom. Z tohto dôvodu celý proces trvá približne 2 hodiny.
Krematórium pred spopolnením pripraví telo podobným spôsobom, ako pri bežnom pohrebe, no s niektorými dôležitými obmedzeniami. Zosnulý môže byť oblečený v tradičnom odeve alebo zabalený do rubáša. Oblečenie nesmie obsahovať žiadne plasty. Pred kremáciou musia pracovníci krematória odobrať hodinky, mobilný telefón a všetky druhy elektronických zariadení, najmä ak obsahujú batérie alebo akumulátory. Neprijateľné sú aj nádoby s horľavými kvapalinami. Medzi nimi sú parfumy, alkohol, deodoranty a zapaľovače. Pred kremáciou treba tiež odstrániť všetky kardiostimulátory alebo iné podobné predmety.
Príprava rakvy a požadovaných dokumentov krematóriom
Každé krematórium má iné, kremačné rakvy, ktoré sa líšia od tradičných pohrebných rakiev. Sú vyrobené z dreva alebo lepenky a nemajú žiadne dekorácie. Nemôžu byť lakované alebo vybavené kovovými kovaniami, pretože budú úplne spálené. Môžu obsahovať iba symbolicky rezané kvety. Všetky tieto obmedzenia sú spôsobené tým, že kremácia musí byť ekologická a nesmie vypúšťať škodlivé chemikálie. Celý proces je bez zápachu a dymu. Urna na popol by mala mať kapacitu minimálne 3,5 litra. Krematórium by malo na urne označiť meno zosnulého a svoj názov (aby bolo zrejmé, ktorá firma kremáciu zosnulého vykonala).
Uskutočnenie kremácie si vyžaduje predloženie určitých dokumentov. Potrebná je kópia úmrtného listu vydaného matričným úradom alebo fotokópia s pečiatkou obstarávateľa pohrebu a potvrdením o zhode s originálom. Musí byť tiež čitateľne vyplnené a podpísané povolenie na kremáciu. V opačnom prípade krematórium kremáciu nevykoná.
Krematórium a jeho služby znamenajú oveľa ekologickejšiu a ekonomickejšiu voľbu ako tradičný pohreb. Cena takéhoto pohrebu je nižšia ako tradične, je šetrnejšia k životnému prostrediu a v prípade potreby je oveľa jednoduchšia preprava spopolneného popola zo zahraničia ako celého tela. Ak je táto voľba spôsobu uloženia tela vášho blízkeho prijateľná, krematórium v Košiciach PAX Pohrebné služby je vám k dispozícii 24 hodín denne. Stačí, keď nás skontaktujete.