Domáce kačice chované vo voľnom výbehu
Je všeobecne známe, že domáce kačice a hydina celkovo, ktoré sú chované vo voľnom výbehu majú oveľa vyššiu kvalitu, ktorá sa premieta do chute mäsa a vajec, ale aj do výslednej ceny. Chov vo voľnom výbehu je spojený s vyššími výrobnými nákladmi, a teda aj vyššou cenou produktu v obchode. Pri produktoch z konvenčných výrobných systémov je vhodné zdôrazniť ich relatívne nízku cenu a všeobecnú dostupnosť. Prečítajte si o niečo viac o chove domácich kačíc.
Domáce kačice a ich riziko ochorenia pri voľnom chove
Chov domácich kačíc, ale aj chov hydiny už niekoľko rokov podlieha zvýšenej pozornosti, ktorá sa venuje blahu vtákov. Podmienky chovu možno zlepšiť novými riešeniami, napríklad znížením hustoty hydiny v kurínoch, zvýšením prístupu prirodzeného svetla alebo použitím alternatívnych spôsobov zabíjania.
Spolu s voľným výbehom, v ktorom sú domáce kačice chované súvisí aj vyššie riziko, ktoré môže nepriaznivo ovplyvniť kvalitu produktu a pohodu vtákov. Viaceré štúdie totiž ukázali, že systém voľného výbehu nie je taký bezpečný, ako sa môže zdať. Je to dané zvýšenými rizikovými faktormi, akými sú ťažkosti s dodržiavaním hygienických noriem, náchylnosť na kontakt s infekčnými živočíchmi, možnosť nevyváženej stravy a ohrozenie predátormi. Medzi mikrobiálne kontaminanty vo voľnom výbehu, ktoré ohrozujú domáce kačice patria Salmonella, Campylobacter a Escherichia coli. Na boj proti týmto mikróbom sa u hydiny používajú metódy, ako napríklad očkovanie alebo genetická selekcia.
Podmienky chovu domácich kačíc vo voľnom výbehu
Všeobecné nariadenia Európskej komisie špecifikujú, čo musia výrobcovia takých potravín, akými sú vajcia a mäso dodržiavať, aby sa tieto produkty vôbec dostali na trh. Domáce kačice a ich chov musí spĺňať prísne požiadavky.
Prvou podmienkou je hustota hydiny na meter štvorcový v kurníku, a to od 12 do 20 kačíc. Ďalšou je úžitková plocha, ktorá má byť do rozmeru 1600 metrov štvorcových. Medzi ďalšie požiadavky patrí celodenný prístup do otvorených priestorov, zloženie krmiva v období výkrmu – najmenej 70 % obilnín či porážkový vek - 81 dní. Vyššie uvedené pravidlá sú stanovené v nariadení Komisie (ES) č. 543/2008 (príloha V).
Hydinárska farma Pašienka už dlhé roky chová a spracováva domáce kačice druhu Mulard (husokačice) v okrese Galanta. Hydinu dodávame mnohým reštauráciám, mäsiarstvam, ale aj súkromným osobám na Slovensku. Hlavným cieľom farmy je udržiavanie kvality a čerstvosti dodávaných produktov, a tiež modernizovanie technológií a zaužívaných postupov. Náš chov hydiny dbá na výbeh zvierat a dobrú stravu bez antibiotík či iných chemických prísad. Toto všetko prispieva k tomu, že nami ponúkané mäso je kvalitné, nutrične bohaté a chuťovo vyvážené. V prípade, že si chcete pochutnať na našom mäse, neváhajte nás kontaktovať. Ozvite sa nám telefonicky alebo emailom. Kedykoľvek vám radi odpovieme na akékoľvek otázky.